Menu
Loading…
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Projelerimiz

Ayın Konuğu

Deniz ve Yelkenle Tanışma Semineri

Piri Reis Denizcilik Derneği’nin kuruluş amaçları içinde bulunan “Amatör Denizciliğin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması”nın bir örneği olan Deniz ve Yelkenle tanışma seminerinin amacı; Amatör Denizciliğe ve Yelkenciliğe ilk adımı atmak, tekne ile denize yönelik faaliyetlerde bulunmak ve başlangıç yapmak isteyenlere yardımcı olmak, yönlendirmektir.

Seminer; Deniz ve Yelkenle tanışma semineri 4 saat kuramsal ders ve 2,5 saat denizde uygulama etkinliğidir. Her isteyenin katılabilmesi için kuramsal eğitim; Hafta içi Salı ve Perşembe akşamları 18.30–20.30, Hafta sonları; Cumartesi veya Pazar günleri 09.00–13.00, uygulamalı eğitimler; hafta içi veya sonları Yelkenli yat da 30 dak. Tekneyi tanıma + 2 saat denizde uygulamalı olarak yapılacaktır.

Yer; Seminerin kuramsal bölümü dernek merkezi olan Pasaport Vapur iskelesinin karşısında, Pasaport – İZMİR’de icra edilecektir. (Adres ve iletişim bilgileri için tıklayınız)

Kayıt İçin; Aşağıdaki telefonlardan arayabilir veya kayıt formunu indirip, doldurduktan sonra mail gönderebilirsiniz. Adınızı, iletişim bilgilerinizi, kuramsal bölüme katılmak istediğiniz günü bildiriniz. (Hafta içi, Cumartesi veya Pazar) Seminer sırasında uygulama bölümünün programı ayrıca yapılacaktır. (Kayıt formu için tıklayınız)

Seminer öncesi verilecek form doldurulacak ve bir adet fotoğraf verilecektir. Etkinliğin bedeli olan 100 TL kayıt sırasında nakden alınacaktır. Seminerin başlaması için gereken asgari kayıt sayısı 4 kişidir. Gurup oluştuğunda bildirdiğiniz iletişim yollarından davet edileceksiniz. Seminerlerimize ailece de iştirak edebilirsiniz. (18 yaşından küçüklerin uygulamalı eğitimi için ebeveyninin yazılı izni alınacaktır).

Telefon Fax :(232) 259 81 11
E-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Web: www.prdd.org

SEMİNER PROGRAMI ( 4 saat Kuramsal, 2 saat 30 dak. Uygulamalı):

Birinci Ders :
Amatör Denizcilik Nedir ve Kısa Tarihçesi (10 Dak.)
Yelkenli Tekne Kesitleri, Gövde Biçimleri ve Yapım Malzemeleri (20 Dak.)
Genel Denizcilik Terimleri, Teknede Yönler ve Dümen Komutları (20 Dak.)
İkinci Ders:
Arma, Yelken ve Yelkenli Tekne Tipleri(10dak.)
Rüzgar ve Seyir (5dak)
Güverte Donanımları (10 Dak.)
Yelkenli Teknede Sabit, Hareketli Donanımlar ve Yelken Donanımları (30dak.)
Üçüncü Ders:
Bağların Temel Elemanları, Temel Bağlar ve Bağlama (Palamar) Halatları (20dak.) (Temel bağlar - Kropi / Sekiz Bağı,Camadan Bağı, İzbarço/Kasa Bağı)
Pervane ve Dümenin Manevraya Etkileri, Motorla Ayrılma, Yanaşma (10dak.)
Dz. Kazaları, Kaza ve Tehlikede Yapılacaklar, Can Kurtarma Araçları (15dak.)
Dördüncü Ders:
Denizde Çatışmayı Önleme Tedbirleri (Özet Bilgi) (40dak)
Teknede Yangın Çıkması Durumunda Yapılacaklar (10dak.)
Uygulamalı Eğitim İçin Bilgilendirme
Denizde Uygulama:
Yapılacak programa göre, yelkenli teknede 150 dakika Süreli uygulamalı eğitim.

İLERİ AŞAMA İÇİN : Amatör Denizci Belgesi almak ya da bu belgeye sahip olup, Denizcilik bilgisini ilerletmek isteyenler EKİM, OCAK ve MART aylarında yılda 3 defa açtığımız 3 ay süreli Amatör Denizcilik Seminerlerine katılabilirler. Amatör Denizcilik Federasyonunun yaptığı sınavlara girip Amatör Denizci Belgesi alabilirler. Derneğimizin düzenlediği diğer yelken ve Denizcilik Uygulama Programlarına katılarak kendilerini geliştirebilirler.

Deniz ve Yelkenle Tanişma Semineri Kayıt Formu için tıklayınız.


Peri Reis Yelken Grubu

Peri Reis Yelken Grubu

Peri Reis Yelken Grubu, Piri-Reis Denizcilik Derneğinin denizci bayanlarıyla hayat bulan ve gelişen Yelken Ekibidir.
8 Mart 2008’de Piri Reis Denizcilik Derneğinin bünyesinde denize gönül vermiş bayanların bir araya gelerek denizcilik, teknecilik ve yelkencilik bilgilerini paylaştıkları sosyal bir ortam olarak kurulmuştur.
PERİ-REİS Bayan Yelken Ekibi, PİRİ REİS denizcilik derneğinin kuruluş amacı olan ; Amatör Denizciliği geliştirmek, Doğayı koruyarak kullanma bilinci yaymak, topluma ‘Deniz ve Doğa’ sevgisini aşılamak ve Deniz kültürünü artırıcı etkinlikler yapmak gibi ilkelerinden yola çıkarak yeni denizci bayanların denizlere kazandırılmasına katkıda bulunmakta ve yeni başlayanların Temel Yelken eğitimini almalarına, devamında İleri Yelken eğitimi almalarına destek olmaktadır.
Peri Reisler Yelken Grubunun kapısı yelken sporunda eski veya yeni deniz tutkunu tüm bayanlara açıktır.