Menu

Balık

Barbun

Bu ayda en çok, Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Fazlaca çıktığından her gün pazarlarda bulmak mümkündür. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Bende sizlere bu ay Barbun balığını tanıtmaya karar verdim.

Barbun, Mulliade familyasından olan ve bilimsel olarak Mullus Barbatus adıyla tanınan barbunya olarak bilinen, yerli balıklardan sayılır. Sıcak ve ılıman denizlerin sahil bölgelerinde dipte gezinerek küçük sürüler halinde yaşarlar. Türkiye denizlerinde en fazla bulundukları bölgeler Akdeniz, Ege ve Marmara denizinin hemen hemen bütün kıyılarında bulunurlar. Karadeniz'de nadiren bulunurlar .

Devamını oku

Palamut

Uskumru,torik ve orkinosu içeren bir familyadandır. Sürüler halinde yaşayan pulsuz, siyah etli bir göçmen balıktır. Sırtı çizgili, karnı gümüş rengindedir. Uzunluğu 1 metreye kadar varır. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülmekle birlikte en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara’da avlanılan tipleridir. Karadeniz ve Marmara palamutunda baştan kuyruğa doğru muntazam çizgiler halinde giden, dördü koyu, üçü açık menevişli yedi adet bant bulunur. Ege’de yaşayan, Tombik, Benekli Orkinos ve Yazılı Orkinos isimleri alan yakın akrabasında ise sırttan karına doğru dalgalar halinde inen
en az 16 adet alacalı bant ile karın civarında en az üç adet siyah benek bulunur.

Devamını oku