Menu

Barbun

Bu ayda en çok, Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç ve iskorpit zevkle yenir. Fazlaca çıktığından her gün pazarlarda bulmak mümkündür. Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit yağlarını kaybetmişlerdir. Bende sizlere bu ay Barbun balığını tanıtmaya karar verdim.

Barbun, Mulliade familyasından olan ve bilimsel olarak Mullus Barbatus adıyla tanınan barbunya olarak bilinen, yerli balıklardan sayılır. Sıcak ve ılıman denizlerin sahil bölgelerinde dipte gezinerek küçük sürüler halinde yaşarlar. Türkiye denizlerinde en fazla bulundukları bölgeler Akdeniz, Ege ve Marmara denizinin hemen hemen bütün kıyılarında bulunurlar. Karadeniz'de nadiren bulunurlar .

Barbun'un vücut yapısı yandan görünüşü itibariyle baş tarafı kuyruğuna oranla daha büyükçe, elips şeklinde, yandan basık, karın kısmı şişkince, sırtı koyu renkli yan tarafları kırmızımsıdır. Kırmızı renk, ilişken yerlerde yaşayanlarda, kumluklarda yaşayanlara göre, daha da belirgindir. Üst çenesi alt çene üzerine kapanmış gibidir. Bu özelliği, aynı familyadan olan tekir balığı ile ayırt edilmesinde en önemli kriterdir. Ayrıca gözlerinin çok iri olması da tekir balığı ile ayırt edilmesinde bir başka faktördür. Dipte yaşayan tüm balıklar gibi gözleri başının üstündedir Alt çenesinden iki adet bıyık sarkar. Bu bıyıklarla, kumluk bölgelerde, kumları karıştırarak çok sevdiği deniz kurtlarını bulup yer. Normal olarak 15-20 cm. büyüklüğünde olurlar. Ancak, 35-40 cm.ye kadar büyüyenler de vardır. Bunlara, kaba bir deyimle eşek barbunyası da denir. Üremeleri ilkbahar, yaz aylarındadır. Telestoi denilen, kemikli balıklar takımının barbunyagiller familyasından bir balıktır


Barbunyanın üç çeşiti vardır. Bunlar, KAYA BARBUNU, KUM BARBUNU ve PAŞA BARBUNU'dur.
* Kaya barbununun, sırtı kırmızıdır ve üzerinde gri lekeye rastlanmaz, barbunların en makbul olanıdır.
* Kum barbununun, yanları kırmızı sırtı ise gri veya gri-siyah karışımıdır. Bu balık ta çok lezzetli olmakla beraber kaya barbunu daha makbuldur.
* Paşa barbunu, yanında kuyruk kısmından yan yüzgeçlere doğru sarı çizgisi ile tanınır. Tadı o kadar iyi olmayıp diğer barbunlar kadar makbul değildir.

http://www.scubaturk.8m.com/serv04.htm

Tarifler:
Asma Yaprağında Barbun Balığı

asma yapraginda barbun

Barbun balığı çok lezzetli bir balıktır. Ama çok nazik olduğu için çabuk dağılır. Asma yaprağı ile sarıldığında dağılmıyor ve yaprağın mayhoş tadı, kokusu balıkla birleşiyor.
Gerekli Malzemeler:
- Yarım kilo barbun balığı ( kişi başına 5 orta boy balık yanında başka yiyeceklerle yeterli oluyor.)
- 1 çay bardağı zeytinyağı
- yarım çay bardağı limon suyu
- Her balığa 2 adet asma yaprağı
- 1 tabaka yağlı kağıt
- yeterince tuz
Hazırlanışı:
1. Yapraklar salamura ise 1 saat ılık suda bekletip sıkın.
2. Temizlenip yıkanan balıkların yüzgeçlerini makasla kesip kağıt havluyla kurulayın.
3. Zeytinyağı , tuz ve limonu çırparak elde edeceğiniz pişirme sosunu balıkların iç ve dış yüzeylerine sürün.
4. İkişer asma yaprağına sarın.( başı ve kuyrukları açıkta olacak şekilde sarın.)
5. Yayvan bir kabı az yağlayıp balıkları dizin.
6. Üstünü yağlı kağıtla kaplayıp 100 derece ısıtılmış fırına ( 100 derece bana çok az geldi bence 200 derece olmalı) koyun ,4-5 dakika pişirin , çevirip tekrar pişirin.
7. Yapraklar balığın suyunu kaybetmesini önler , lezzet verir
Tarif verenin notu:
- Ben balıkları aynen tarifteki gibi hazırlayıp,yaprakların dışını yağladım ve elektrikli ızgarada her yüzü 3 dakika pişecek şekilde kızarttım.Mangalda aynı sürede pişirebilirsiniz.
- Sonra bizim klasik, kırmızı soğanlı , rokalı bir tabakta servis yapın.Asma yaprakları salamura olduğu için onlarıda balıkla birlikte yiyebiliyorsunuz.
- Eğer taze yaprak kullanıyorsanız tuz ekleyin ama salamura yaprak kullanıyorsanız tuza dikkat edin.

Kağıtta Barbun

kagitta barbun

Hazırlama süresi :10 dk.
Pişime süresi :30
6 kişilik

Gerekli Malzemeler:
- 1 kg barbunya balığı
- 3 soğan
- 1demet maydonoz
- 1 kase konserve bezelye
- 1 kase mısır
- 1 kahve fincanı zeytinyağı
- 1 limon
- tuz

Hazırlanışı:
* Balıkları temizleyip yıkayın ve süzgece alın. Soğanları soyup ince ince doğrayın ve tuzla ovun. Maydanozu kıyıp soğanlara ilave ederek harmanlayın. Bezelyeyi süzün. Limonu ince ince dilimleyin.
* 6 parça yağlı kağıdın üzerini zeytinyağı ile hafifçe yağlayın. Balıkları kağıtlara paylaştırın. Bezelye, mısır ve soğanlı maydanozlu karışımı balıkların yanına ilave edin. Üzerine tuz serpin.
* Herbir kağıdı bohça şeklinde kapatarak paket haline getirip yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin. Önceden ısıtılmış 200 dereceye ayarlı fırında 25-30 dakika pişirin.
* Kağıt paketleri servis tabaklarına alıp üzerlerini açın. Dilerseniz limon dilimleri ve dilimlenmiş kırmızı soğan eşliğinde sıcak olarak servis yapın.

Soslu Balık

Malzemeler:

- 1 kg. barbunya
- 3 iri domates
- 1 diş sarımsak
- 1 küçük soğan
- yarım demet maydonoz
- 1 cimcik kekik
- 1 adet defne yaprağı
- 2 kaşık un
- zeytinyağı, karabiber, tuz

Hazırlanışı:

Barbunları temizleyip yıkayın ve süzün. Tuz, biber ekip çok hafif unladıktan sonra kızgın yağda kızartın. Yağını süzerek tabağa çıkarın. Öte yanda bir kaba biraz zeytinyağı koyun. Buna çok ince doğranmış sarımsak ile soğanı koyup öldürün. Kekik ve defne yaprağını da ilave edip, kabukları, çekirdekleri çıkmış ve küçük küçük doğranmış domatesleri de katıp karıştırarak pişirin. Tuzunu, biberini ekip 20 dk. pişirin. Barbunları servis tabağına koyup üzerine sosu dökün. Sosun üzerine de kıyılmış maydanoz serpin ve sıcak sıcak servis yapın.

Barbunya Tava

(4 Kişilik)
Gerekli malzemeler :
- 800 gr barbunya
- Kızartma yağı (tercihen zeytinyağı)
- Yeterince beyaz un
- Tuz

Hazırlanışı :
Balıkçıda temizletip aldığınız barbunların sırlarını parmaklarınızla yoklayıp kalan pulları temizleyin (sakın bıçak kullanmayın) ve bol suda yıkayın. İçinde pıhtılaşmış kan bırakmamaya gayret gösterin. Balıkları kağıt havluya dizip suyunun durulanmasını sağlayın. Tuzlayıp ve içlerini tuz ve karabiberleyip (az miktarda) 20 dakika kadar oda sıcaklığında dinlendirin. Bir tavada kızartma yağını kızdırın, barbunları una bulayıp tavaya atın. Küçük balıkların bir yanını 10, diğer yanı da 10 dakika kızartıp alın. Büyük olanlar ise birkaç sefer çevrilmelidir.

İri barbunları unlamadan da kızartabilirsiniz. Küçük barbun ve tekirlerde mısır unu da kullanabilirsiniz. Çok güzel ve değişik bir lezzet verir.
NOT: Unun mümkün olduğu kadar kuru olmasına ve topaklanmamasına dikkat ediniz. Balığı unladıktan sonra fazla unu silkeleyiniz.