Menu

Seyir Anıları

Degerli arkadaslarım,

Seyir anılarını yazmakta geciktim, kusura bakmayın. Kenan bey ve Banu hanıma paylasımları icin tesekkur ederiz. Diger katılımcıların da paylasmalarını bekleriz.

Bildiginiz gibi Amator Denizci Seminerimize Sabancı Kultur Sarayında Salı aksamı basladık. Carsamba aksamı da donemin ilk sohbet toplantısında Sayın Meric KOYATASI’nın keyifli sohbet toplantısına katıldık. Seyir donusu bu iki etkinlik hazırlıkları hayli vaktimizi aldı.

Filotilla seyirleri; Dernegimizin egitim gezisi niteliginde. Hem hep beraber tekneyi ve denizi paylasıyoruz, hem de birlikte guzel bir tatil yapma fırsatı yakalanmıs oluyor. Her filotillada tekne, tekne yasamı, denizcilik ve yelken konusunda bilgi, gorgu ve tecrubemizi artırıyoruz. Filotilla seyirlerini mavi yolculuktan ayıran en onemli ozelligi de bu zaten.

Dernegin ilk yurtdısı egitim seyrini 08 – 10 Ekim tarihleri arasında gerceklestirdik. Sosyal kaptanımız Aykut KAYAR, bizler icin bir tekneyi Gocek den Marmaris’e getirdi. Bu intikal seyrine filotillaya katılan bes arkadasımız da katıldı. Simi donusu aynı tekneyi tek basına Marmaris den Gocek’e intikal seyrini gerceklestirdi. Sosyal kaptanımıza tum hazırlıkları ve destekleri icin tesekkur ederiz.

Filotilla seyrinin yapılacagı haftanın basından itibaren hava durumunu takibe aldık. İstanbul bolgesi icin kotu haberler gelirken guney ege icin son derece sakin hava veriliyor idi. Pazar gununden sonra hava ruzgar yonunden bozacak goruluyordu. Isının dusecegi, hatta Cuma gunu icin hafif yagmur yagacagı bilgisi vardı ama bizim seyrimizi etkileyecek gibi gorunmuyordu.

Persembe aksamı Izmir den bir gurup katılımcı Marmaris’e gecerek tekneye yerlesti. Aynı gece yarısı da Gocek – Marmaris intikal seyri basladı. Kuzeyde yogunlasması beklenen fırtınalı hava, o gece guney bolgelere indi ve intikal seyrinde olan arkadaslarımız zor sartlarda ve gecikerek Marmarise gelebildiler. Cuma sabahından itibaren tum meteoroloji kanalları fırtına ihbarını vermeye baslamıstı. Ani gelisen hava durumu karsısında karar vermek zorlastı. Ekibin son bolumu de Izmir den sabah erken saatte yola cıkarak, Marmarise ulasmıstı. Sonunda sefere devam kararı alarak, yurt dısı cıkıs islemlerine baslattık.

Yurt dısı cıkıs islemini Yuksel Yatcılıkdan kiralanan tekne icin kendileri yapma konusunda bizleri zorlayınca, mecburen tekne basına 150 Euro bedel odeyerek acenteye yaptırdık. Simi adasındaki giris ve cıkıs islemlerini gurup adına Aydogan bey ustlendi, boylece tekne basına 50 Euro gider ile bu is yapılmıs olduk.

Cuma gunu ogle saatlerinde seyre cıktık. Denizin durumuna gore girecegimiz koyu belirleyecektik. Hedefimiz hava kararmadan once Bozukkaleye girebilmekti. Marmaris cıkısında ikinci camadan ile yelken seyrine basladık. Ilerleyen saatlerde ruzgar ve dalga etkisini artırmaya baslayınca yelkenleri toplayıp sacakaltına girmeye calısarak, Bozukkaleye dogru kuru direk motor seyrine basladık. Ruzgar surratini iyice artırmıstı ve teknenin hızı bir mile kadar dusmus, deniz uzerimizden geciyordu. Guverte ustundeki tum ekip deniz banyosu yaparak Bozukkale koyuna girdik ve bos olan koyun dibindeki iskeleye kıctankara bagladık.

Aksam tum ekip iskeledeki balık lokantasında yemek yedik ve guzel saatler gecirdik. Filotillaya ilk kez katılan bir cift, evlilik yıldonumlerini Simi de kutlamayı hayal ederken, Bozukkale de kutladılar. Denize cıkıldıgında ne olacagı belli olmaz. Bos bir koyda teknedeki kumanya ile kutlama durumunda kalabilirlerdi.

Marmaris cıkısı oltasını atan Murat kaptan, guzel bir Palamut yakaladı ve Cuma aksamı Bozukkale de hepbirlikte yılın ilk Palamutunu yemis olduk. Bu aynı zamanda yanlıs hatırlamıyorsan filotillanın ilk dise dokunur balıgı idi… Murat kaptanı kutlarız.

Cuma gecesi Ahmet SEMIZ, Necdet INAG, Hakan TOLUNGUC, Aykut KAYAR devamlı arayarak meteoroloji kanallarından aldıkları bilgileri bizlere ilettiler. Necdet kardesimiz de fırtına nedeni ile Datca limanına sıgınmıs.

Cuma gecesini 40 knot’un uzerine cıkan saganaklarla genelde ayakta gecirdik. Bagladıgımız iskele bize pek guven vermemisti. Cumartesi sabahı hava dusmeye basladı ve 11.00 cıvarı koydan ayrılıp, 20 knot cıvarında ruzgarı kafadan alarak Simi limanına sonunda girdik. Simi anlatıldıgı gibi cok sirin bir ada Cumartesi ogleden sonra ve geceyi ada da gecirdik. Bizim tekne geceyi genelde sakin gecirdi ama diger tekne tavernaların da tadına baktı.

Donus yolumuzun uzun olması ve giris islemleri icin 16.00 da Marmaris limanında olmamız istendigi icin, Pazar sabahı 08.00 da palamarları cozme kararı aldık. Benim bulundugum teknenin demir ırgatı calısmadı, mekaniki olarak demiri alma sistemi de koreltilmis oldugu icin, elektrik devrelerini takip edip, tek tek elden gecirerek demir ırgatının calısmasını sagladık ve cok guzel bir havada donus seyrimizi yaptık. Ikinci camadanda gittigimiz yolu, ful arma geri donduk.

Sonuc guzeldi, katılımcılarda ve teknelerde problem olmamıstı, sag salim limana anılarla donmustuk.

Kasım filotillasında bulusmak uzere, tum katılımcılara ve katkı koyanlara tesekkurlerimizi sunarız.

Celal Ustunbas

PRDD