Menu

Dernek Tanıtımı (Ekim-2009)

Piri Reis Denizcilik Derneği; Dokuz Eylül Üniversitesi, Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ev sahipliğinde kurulmuş bir dernektir. Enstitü’nün 1988 yılından bu yana açmakta olduğu “Amatör Denizci ve Yat Kaptanı Yetiştirme Kursu”na katılan deniz severlerin oluşturduğu bir sivil toplum örgütüdür. Tüm amatör denizcilerin katılımına açıktır.
Derneğin kuruluş amaç ve faaliyetleri; Derneğimizin amacı; Amatör Denizciliği geliştirmek, Doğayı koruyarak kullanma bilincini yaymak, topluma “Deniz ve Doğa” sevgisi aşılamak ve Deniz Kültürünü artırıcı etkinlikler yapmaktır.


• Deniz ve doğaseverleri bir araya getirmek, bilgi birikimini artırmak ve bilgiyi yaymak, bu amaçla uygulamalı deniz eğitimleri ve geziler düzenlemek.
• Amatör denizciliğin, yelkenciliğin, yatçılığın gelişmesi ve topluma doğa, deniz, tekne sevgisi aşılamak için çalışmalar yapmak.
• Üyeler arasında her türlü dayanışmanın sağlanması için ortam hazırlamak.
• Denizcilik eğitim programları düzenlemek ve uygulamak.
• Deniz sporlarını desteklemek. Katılmak
• Dernek kütüphanesi ve dokümantasyon merkezi oluşturarak, yayıncılık etkinliklerini yürütmek. Denizcilik ve yatçılıkla ilgili istatistiki ve tarihi bilgiler toplamak, değerlendirmek ve yayınlamak,
• Ege bölgesinde; deniz müzesi ve akvaryum’u içinde bulunduran “Deniz Eğitim ve aktivite Merkezi” nin kurulması için çalışmalar yapmak, yapılan çalışmalara destek olmak.
• Başta gemi maketçiliği olmak üzere, denizcilik kültürünün ve sanatının geliştirilmesi ve desteklenmesi yönünde çalışmalar yapmak. Eğitimler düzenlemek.
• Denizcilik kültürünün ve sanatının geliştirilmesi, genç nesillere sevdirilmesi için, İlköğretim okullarından başlayarak gençlere yönelik programlar hazırlamak, Gösteri, seminer, deniz gezileri düzenlemek.
• Gençlere yönelik ücretsiz yelken eğitimi verilebilmesi için olanaklar hazırlamak. Denizcilik konularında eğitim yapmak isteyen ve imkanı bulunmayan öğrencilere burs vermek.
• Denizel çevrenin korunması çalışmalarına destek olmak.
• Uğraş alanlarıyla ilgili olarak, yurtiçi ve yurtdışında kurs, toplantı, seminer, sempozyum ve kongreler ile fuarlar düzenlemek, düzenlenmiş olanlara katılmak. Katılımcı göndermek.

Derneğin bu güne kadar yaptığı etkinlikler;

Dernek 28 Aralık 2001 tarihinde dernek tüzüğünü teslim ederek kuruluşu resmileşmiş ve bu tarihten sonra üye alımı ve organizasyonlarına başlamıştır. Bir kurum için genç olarak tanımlanabilen derneğimiz, az zamanda büyük işler başarmış ve toplum içinde saygın yerini belirlemiştir

1. Gemi Modelciliği kursu; denizcilik kültürünün ve sanatının geliştirilip, öğretilmesi” amacını güden kursumuz, 2003 yılından bu yana Enstitü – Dernek ortak etkinliği olarak gerçekleştirilmektedir. Yılda dört dönem olarak yapılan kursumuz, altı hafta sürelidir. Bu güne kadar 280 Kişi kurslarımıza katılmıştır. Yaygın eğitim modeli ile yürütülen Ülkemizin tek kursudur.

2. Denizler Yaşamalı Projesi; İlköğretim birinci kademe çocuklarımıza Denizi ve deniz canlılarını tanıtmak, sevdirmek, deniz ve doğanın korunarak kullanma bilincini küçük yaşlarda aşılamaya çalışmaktır. Bu proje Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğinde, öncelikle kente göç ile gelen ailelerin yoğunlukla oturdukları bölgelerdeki İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri’nin belirlediği İlköğretim okullarında 2003 yılından bu yana uygulanmaktadır. Bu projenin bir yan çıktısı da, yaşadığı kenti tanımak ve kentlilik bilinci yaratmaktır. Bugüne kadar 9500 çocuğa ulaşılmış, tek tek ellerinden tutularak deniz salyangozundan okyanusların sesi dinletilmiştir.

3. İşiniz Deniz Olsun Projesi; Lise öğrencilerine, denizcilik eğitimi veren fakülte, yüksekokul ve enstitüleri tanıtarak meslek seçimi konusunda yardımcı olmak için hazırlanmıştır. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin ihtiyacı olan denizcilik konusunda yetişmiş eleman sayısının artmasına katkıda bulunmak ve öğrencilerin bilinçli seçim yapmalarına destek olmak amacıyla uygulanmaktadır. 2008 – 2009 eğitim yılından bu yana, Güney Deniz Saha Komutanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteğinde, Müze Gemi Ege salonlarında uygulanmaktadır.

4. Denizden Masallar Projesi; Okul öncesi çocuklarımıza denizi ve deniz canlılarını tanıtmak, sevdirmek, deniz ve doğanın korunarak kullanma bilincini küçük yaşlarda aşılamaya çalışmaktır. Bu proje, istekli okul öncesi eğitim kurumlarında uygulanır. Deniz yaşamı, deniz kültürü konularında çocukların bilinçlenmesi sağlanarak, kendi masallarının oluşturulmasına destek olunur. Projenin nihai hedefi; Deniz konulu ve bilime dayalı çizgi roman ve çizgi filmlerin hazırlanıp, genel kullanıma açılmasıdır

5. İzmir Deniz Günleri; Derneğimizin 2005 yılı Mayıs ayında gerçekleştirdiği bir aylık yoğun proje ile kentin değişik kesimlerinde deniz konulu etkinlikler düzenlenmiştir. Bu etkinliğin düzenlenmesinde elde edilen başarı, devam eden yıllarda birçok kuruma ilham kaynağı olmuş ve benzer etkinlikler düzenlemişlerdir.

6. Çarşamba Sohbet Toplantıları; Her ayın ilk Çarşamba akşamı yapılan toplantılar tüm deniz severlerin katılımına açık olarak gerçekleşmektedir. Konusunda uzman ve deneyim sahibi kişiler, katılımcılara bilgi birikimini anlatmaktadır.

7. Deniz uygulamalı eğitim seyirleri; İzmir kayıkları ve yelkenli yatlarda deniz eğitim seyirleri düzenlenmektedir. Bölgemizde yapılan yat yarışlarına katılınmakta ve katkı konmaktadır. Bodrum ahşap tekneler yat yarışına İzmir bölgesinden katılan tek ekibi derneğimiz oluşturmuştur. Senede en az iki kez Bodrum, Marmaris, Göcek limanlarından çıkılarak Filotilla eğitim seyirleri düzenlenmektedir. Bu etkinliğin amacı; denizde yaşam ve yelken eğitimidir.

8. Peri Reis; Derneğimizin bayan yelken ekibi bölgemizde yapılan yarışlara katılıp, kayda değer dereceler elde etmişlerdir. Bayanlar yat yarışında ülkemizi temsil eden tek ekip derneğimiz olmuştur

9. Piri Reis Korusu oluşturulması; Denizcilerin doğaya saygısının bir işareti olarak Vali Kutlu Aktaş baraj havzasında Piri Reis Korusu, Ege Orman Vakfı desteğinde oluşturulmuştur.

10. Deniz Feneri boyama etkinliği; Denizcilerin en büyük ve eski seyir yardımcılarına sahip çıkılması gerektiğini göstermek amacı ile, Guzelbahçe balıkçı barınağı mendirek ucundaki fenerin bakım ve boyama işlemi yapılmıştır.

11. Okullarda denizcilik kollarının oluşturulması; Denizler yaşamalı projemizin uygulandığı okullarda ve çevremizdeki diğer okullarda denizcilik kollarının oluşturulmasına destek olunmuştur. Deniz izciliği desteklenmiştir.

12. Denizin Getirdikleri Kampanyası; İzmir çevresinde ve kısıtlı imkanları ile eğitim yapan köy okullarına destek olmak için kampanyalar düzenlenmiş, Giyim malzemesi, eğitim malzemesi, kırtasiye malzemesi, soba, bilgisayar, Televizyon, DVD v.b. malzemeler götürülmüş, monte edilmiş, okullar boyanmıştır.

13. Çevre Temizliği Etkinlikleri; Denizler yaşamalı projesini uyguladığımız okullarla topluca belediye başkanlıklarının belirlediği kıyı alanında temizlik yapılarak, çöp atılmaması ve geri dönüşüm konularında bilinçlenmeleri sağlanmıştır.

14. Müze ve Denizcilik etkinlik merkezlerinin kurulmasına katkı; İnciraltında bulunan müze gemilerin oluşum fikri derneğimize aittir ve gerçekleşmesinde emeği olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ve Güney Deniz Saha Komutanlığımıza şükranlarımızı sunarız. Foça’da bulunan “Denizciliği Sevdirme ve yaygınlaştırma merkezi” kuruluşunda gerekli destek verilmiştir.

15. Fuar ve Platformlara, denizcilik etkinliklerine katılım; Derneğimiz; diğer kurumlarca düzenlenen tüm denizcilik etkinliklerine katılmış ve katkı koymuştur.

16. Deniz Belgeselleri Gösterimi; Belgesel Sinemacılar Birliğiyle ortaklaşa düzenlenen belgesel gösterileri, Sabancı Kültür Sarayında halka açık ve ücretsiz olarak sürdürülmüştür.

17. Amatör Denizci teknelerinin bağlama rıhtımı ve tekneleri denize atma platformu; Derneğimiz son bir yıldır deniz kenti İzmir’de Amatör Denizcilerin teknelerini bağlayabilecekleri rıhtıma ihtiyaçları olduğunu ve tekneleri denize atabilecekleri platformların tüm körfez boyunca bulunması gerektiğini ilgililere duyurmaya çalışmaktadır. Denizde ve karada tekne otoparkı istiyoruz kampanyalarını düzenlemektedir.

Derneğimizin ana sloganı “Denizler Yaşamalı, Denizler Yaşanmalıdır.

Yukarıda maddeler halinde sunulan dernek etkinlikleri çeşitlendirilip, geliştirilerek, daha fazla sayıda insanımızı; denizlerini seven ve sahiplenen, deniz kültürü ve bilincine sahip bireyler olarak toplumumuza kazandırdığımıza inanıyoruz. Dernek faaliyetlerinin artan bir tempo ile devam ettirme gayreti içindeyiz.

Piri Reis Denizcilik Derneği

www.prdd.org Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. Tel-Fax: 232.259 81 11 GSM: 0533.742 83 55