Piri Reis Denizcilik Derneği web sitesi “Deniz Kültürü” bölümü, Deniz Dostlarını bilgilendirme amacı ile açılmış bir bölümdür. Yayınlanan eserler, yazarların kendi eserleridir. Yazarın yazılı izni olmaksızın tamamı veya bir kısmı alınıp kullanılamaz, kopya edilemez.
Tekne ile Yurtdışı çıkış işlemini yapmak isteyenlere yol gösterebilecek yazı PDF Yazdır E-posta
Yazar Celal Üstünbaş   
Salı, 27 Temmuz 2010 12:19

Tekne ile Yurtdışı çıkış işlemini yapmak isteyenlere yol gösterebilecek yazı

 

İstanbul'da yaşayan biri olarak kendim yaptığım çıkış işlemlerine Fındıklı'daki Deniz Ticaret Odası'ndan (DTO) boş bir "Türk Bayraklı Özel Yatlar için Transit Log" belgesi satın alarak başladım. Bu belgenin ücreti 15 TL.  Transit Log Y1 ve Y2 bölümlerinden ibaret. Yurtdışı çıkışı için Y2 bölümünün doldurulması lazım.  (Y1 dönüşte giriş yapılırken dolduruluyor). 

Y2 bölümünün doldurulması sonrasında yine DTO'da bu Transit Log kayıt altına alınıyor ve kayıt ücreti olarak 30 TL ödeniyor.  Kayıt altına alınan Transit Log bütün Liman Başkanlıkları bilgisayarlarında görünür hale geliyor.

 

Çıkış işemi için, Liman Başkanlığına (Ben çıkışımı Tuzla Liman Başkanlığı'ndan yaptım) bu isteği belirten bir dilekçe, ADB ve Bağlama ruhasatı fotokopileri ve teknenin bağlı bulunduğu marina veya barınaktan Liman Başkanlığına hitaben yazılmış ilgili teknenin kendi lokasyonlarında bağlı olduğunu belirten bir yazı (eğer tekne bir marina veya barınak da değilse, örneğin Büyükada'da bir tonozda duruyorsa, sahibi tarafından bunu belirtir bir beyan dilekçesi) ile Liman DTO'dan tarafından açılan Y2 sayfasını elektronik ortamda işler.

 

Sonra Gümrüğe gidilir.  Buraya da yurtdışı çıkış isteğini belirten bir dilekçe yazılır.  ADB ve ruhsattan fotokopiler verilir. Eğer tekne daha önce yurt dışı çıkışı yapmışsa, yurda dönüşte doldurulan transit Log Y1 sayfasından veya Yabancı bayraklı olup da Türk Bayrağına geçmişse son doldurduğu yabancı bayraklı yatlar için olan transit log Y1 sayfasından bir fotokopi de gümrüğe verilir ve imzaları alınır.

 

Not: Yazılan dilekçe ler hep evrak kayıttan geçirilir.

 

Bundan sonra Deniz Polisi'ne gidilir.  Burada da yurtdışı çıkış isteğini belirten dilekçe verilir. ADB, ruhsat ve ADB sahibinin nüfus kağıdı fotokopileri ve bağlı olduğu marinadan orada bağlı olduğuna dair yazı verilir.  Deniz Polisinin onayı alınır v oraya kendilerine ait Y2 nüshaları verilir.  Deniz Polisi teknede bulunanların pasaportlarına bu aşamada çıkış damgasını yurt dışı çıkış harcının yattığını gösterir dekontları gördükten sonra vurur.  (yurtdışı çıkış harcı kişi başı 15 TL).

 

Liman ve Gümrük'e Y2 formunun ilgili kopyaları verilir.

 

Dönüşte de aynı mercilere, sahil sıhiye ilavesiyle Y1 formu doldurularak kapatılıyormuş.  Bu aşamayı da yurda dönüş yaptığımda sizlerle paylaşacağım.

 

Hayli komplike gibi görünen bu işlem Tuzla Liman Başkanlığında, dilekçeleri orada yazmam ve Pendik Marintürk'den ilgili yazıları almayıp, oradan isteyip yazılıp fakslanmasını beklemem de dahil 2 saatimi aldı. Umarım bundan sonra çıkış yapacaklara yol gösterici bilgiler verebilmişimdir.

 

Saygılarımla,

 

Ender YÜCE

 

S/Y MELTEM 1

 

12.07.2010

 

 
Detaylı bilgi için logolara tıklayabilirsiniz...
logo_prdd isiniz_deniz_olsun_prdd denizler_yasamali_prdd denizden_masallar_prdd
top